Ülkemizde pek bilinmemekle birlikte Uzakdoğu ülkelerinde oldukça yaygın bir yiyecek olan tofu, protein açısından çok zengin bir besindir. Bir peynir türü olmasına rağmen oldukça kompleks bir içeriği vardır. Protein zengini olmasının yanında hiç yağ içermeyen bir besin olması nedeniyle çok gözdedir.

“Soya loru” olarak bilinen tofu, soya fasulyesinin ezilmesinin ardından elde edilen pürenin önce haşlanması daha sonra posadan suyun ayrılmasıyla elde edilir. Tofunun hem sert, hem yumuşak, hem de ipeksi çeşidi bulunur. Bu özelliğiyle de alternatif sunmaktadır. Her türlü yemekte rahatça kullanabilirsiniz.

Katı tofu, oldukça katı ve yoğun bir kıvama sahiptir. Çorbalarda, ızgaralarda rahatça kullanabilirsiniz. Çünkü erimeden ve şeklini kaybetmeden değerlendirebileceğiniz bir peynirdir.

Yumuşak tofu, çorbalarda sık tercih edilen bir peynirdir. Tofu peynirinin yumuşaklığ arttıkça yağ oranı ters orantıyla düşer. Bu nedenle en az yağ yumuşak tofudadır.

İpeksi tofu, pürelere çok yakışan bir peynir türüdür. Ayrıca ince ince doğrenmış yeşil soğanla beraber yendiğinde oldukça lezzetlidir.

Tofunun faydaları nelerdir?

  • Tofu oldukça yüksek oranda protein içermesi özelliğiyle besin değeri yönünden kıymetlidir. Protein değerinin yüksek kolması nedeniyle protein değeri yüksek diyet programlarında, yeme sıkıntısı çekenlerde, zayıflığı nedeniyle güçlü bir beslenme şekline ihtiyacı olanlarda, zayıf çocuklarda protein desteği sağlar.
  • Bu yiyeceğin içinde bol miktarda demir bulunur.
  • Yağının alınmasından dolayı doymuş yağ oranı içermez. Bu nedenle de kolesterol gibi bir sıkıntı oluşturmaz. Kolesterol ölçümleri yüksek olanalar için ideal bir peynirdir.
  • Beslenme desteği sağlama özelliği olan tofu, B Vitamini yönünden oldukça zengindir.
  • Aynı zamanda bu peynir zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Tofu sayesinde günlük kalsiyum ihtiyacınızın büyük kısmını karşılamanız mümkündür.
  • Bu peynir türünde birçok faydalı vitamin ve mineral bulunur. Bu mineralleren başlıcaları magnezyum, fosfor, çinko, bakırdır.
  • Bunların yanında iyi bir B6 Vitamin kaynağıdır. Ayrıca diğer B kompleks vitaminlerini içerir.
  • İçeriğinin zenginliğinden dolayı vejeteryan beslenmesinde şiddetle tavsiye edilen bir peynir türüdür. Et ve et ürünlerinden alınamayan protein bu besinden kolayca alınabilir.

Bir cevap yazın